Have any Questions?
+ 1800 - 123 456 78
POBIERZ RAPORT

Polskie Stowarzyszenie ESG

Dołącz do największego w Polsce Stowarzyszenia zrzeszającego liderów zrównoważonej transformacji.

Zapraszamy na nasze kanały

01
01
E - Environmental - Åšrodowisko
  • Emisja CO2
  • Åšlad wÄ™glowy produktu
  • Finansowanie wpÅ‚ywu na Å›rodowisko
  • Odpowiedź na zmiany klimatyczne
  • Recykling
  • Gospodarka wodna
  • Bioróżnorodność, Zaopatrzenie w surowce, Emisja toksyn i odpadów, Opakowania i odpady, Elektroodpady, Czyste technologie, Zielone budownictwo, Energia odnawialna
S - Social
  • ZarzÄ…dzanie kadrÄ…
  • BezpieczeÅ„stwo i higiena pracy
  • Rozwój kapitaÅ‚u ludzkiego
  • Standardy Å‚aÅ„cuchów dostaw
  • Jakość i bezpieczeÅ„stwo produktów
  • BezpieczeÅ„stwo chemiczne
  • BezpieczeÅ„stwo finansowe produktu
  • Ochrona prywatnoÅ›ci i danych
  • CyberbezpieczeÅ„stwo
  • Odpowiedzialne inwestowanie
  • Ryzyka zdrowotne i demograficzne
  • Sprawdzone źródÅ‚a dostaw
  • DostÄ™p do finansowania
  • DostÄ™p do opieki zdrowotnej
G - Governance
  • ZarzÄ…dzanie i nadzór nad spółkÄ…
  • Raportowanie i komunikacja z interesariuszami
  • Różnorodność w skÅ‚adzie zarzÄ…du
  • Wynagrodzenie kadry kierowniczej
  • Etyka biznesowa
  • Unikanie praktyk monopolistycznych
  • Zapobieganie korupcji
  • Stabilny system finansowania
  • Przejrzystość podatkowa

firm

Play Video

3600

będzie raportować ESG

Kto będzie musiał
raportować ESG?

ESG – Environmental, Social and Corporate Governance – dziaÅ‚ania podejmowane przez firmy z punktu widzenia ich wpÅ‚ywu na ochronÄ™ Å›rodowiska (E), dbanie o spoÅ‚eczeÅ„stwo (S) i prowadzenie Å‚adu korporacyjnego (G).

W czerwcu 2022 r. poznaliśmy zarys Europejskiego Standardu Raportowania Zrównoważonego Rozwoju, który wraz z dyrektywą CSRD obejmie około 49 000 spółek w UE, w tym 3 600 dużych spółek w Polsce, w tym firm nie notowanych na giełdzie.
Zrównoważony rozwój
kapitał ludzki
Polskie stowarzyszenie esg

Wdrażając idee ESG
podkreślasz zaangażowanie
w chęć dokonania zmian na lepsze w otaczającym nas świecie

1000 %
prÄ…du w UE jest z OZE
0 %
Polaków źle ocenia jakość
powietrza w kraju
0 %
Polaków przyznaje, że dbanie
o środowisko jest dla nich ważne

ESG oznacza strategiczne zmiany w gospodarce

Świat neutralny klimatycznie, bez groźby katastrofy klimatycznej to cel, do którego dążymy. Kraje członkowskie Unii Europejskiej rozpoczynają długofalowe działania w tym zakresie i to już od tego roku.

Duże firmy dadzą przykład mniejszym

Europa coraz wiÄ™kszymi krokami zmierza ku neutralnoÅ›ci klimatycznej. Od 5 stycznia 2023 roku kraje czÅ‚onkowskie obowiÄ…zuje dyrektywa o sprawozdawczoÅ›ci przedsiÄ™biorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju – CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), którÄ… opublikowano pod koniec ub.r. (kraje czÅ‚onkowskie majÄ… czas do poÅ‚owy 2024 roku na wdrożenie przepisów do wÅ‚asnego porzÄ…dku prawnego). 

Rozporządzenie jest pokłosiem porozumienia paryskiego z 2015 roku, które zwieńczyło 21. Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu. Wtedy to wszystkie kraje świata jednomyślnie zobowiązały się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z metodologią przyjętą przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Cztery lata później (listopad 2019) przyjęto rezolucję, zgodnie z którą UE stanie się neutralna klimatycznie do 2050 roku. Wcześniej, bo do 2030 roku emisja CO2 ma zostać ograniczona do 55 proc. (głosowanie odbyło się przed konferencją klimatyczną ONZ COP26 w Madrycie).

Dla polskiej gospodarki wejÅ›cie w życie dyrektywy CSRD oznacza konieczność raportowania przez przedsiÄ™biorstwa dziaÅ‚aÅ„ w zakresie ochrony Å›rodowiska, odpowiedzialnoÅ›ci spoÅ‚ecznej, przestrzegania praw czÅ‚owieka, w tym praw pracowników i Å‚adu korporacyjnego, czyli raportowania wskaźników ESG (environmental, social, corporate governance). Docelowo, coroczne sprawozdania majÄ… skÅ‚adać wszystkie firmy – zarówno duże korporacje i spółki gieÅ‚dowe, jak i maÅ‚e i Å›rednie przedsiÄ™biorstwa. ObowiÄ…zek ten wdrażany jest stopniowo, poczÄ…wszy od najwiÄ™kszych podmiotów do najmniejszych.

Najpierw obowiązkiem tym objęto jednostki zainteresowania publicznego, spółki giełdowe, fundusze inwestycyjne czy banki, które zatrudniają powyżej 500 osób i spełniają jedno z kryteriów: ich wartość przychodów netto ze sprzedaży przekracza 40 mln euro lub suma bilansowa przedsiębiorstwa wynosi ponad 20 mln euro. A od 2024 roku sprawozdania niefinansowe składane będą przez podmioty spełniające dwa z trzech poniższych kryteriów: zatrudniają powyżej 250 osób (w pierwotnej wersji próg wynosił 500 osób); ich przychody netto ze sprzedaży przekraczają 40 mln euro; suma bilansowa przekracza 20 mln euro. Sprawozdanie składane jest za poprzedni rok, co oznacza, że działania ESG muszą być realizowane przez te firmy już w 2023 roku. W latach 2025 i 2026 działania raportować będą z kolei spółki zatrudniające powyżej 500 osób (firmy, które podlegają dyrektywie NFRD będą raportować dopiero od 2026 roku). Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy notowane na giełdzie, które zatrudniają powyżej 10 osób, będą raportować działania ESG w 2027 roku (za rok 2026). W całej Unii Europejskiej obowiązkiem raportowania zostało objętych około 50 tys. firm, z czego w Polsce ok. 3 tys. (obecnie raportowaniu podlega 150 polskich spółek giełdowych).

Raportowanie wypadkowÄ… zielonej transformacji

Choć raportowanie dziaÅ‚aÅ„ ESG zostaÅ‚o narzucone spółkom przez regulatora i odgrywa znaczÄ…cÄ… rolÄ™ w zielonej transformacji, nie jest istotÄ… problemu. Jest niÄ… natomiast nadciÄ…gajÄ…ca katastrofa klimatyczna, z którÄ… musimy – jako Å›wiat, nie tylko UE – uporać siÄ™, aby zapewnić przyszÅ‚ość nowym pokoleniom. ChcÄ…c uniknąć tragicznych skutków zwiÄ…zanych z globalnym ociepleniem, konieczne jest ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do maksymalnie 1,5°C.

Niestety zmiany sÄ… o tyle trudne, co czasochÅ‚onne, a czas dziaÅ‚a na naszÄ… niekorzyść. Dlatego wÅ‚aÅ›nie regulator nie zwlekaÅ‚ dÅ‚użej z opublikowanie rozporzÄ…dzenia i narzuciÅ‚ dość szybkie tempo implementacji zmian, jak na tak ogromne przedsiÄ™wziÄ™cie. Eksperci ds. zrównoważonego rozwoju, którzy w marcu br. spotkali siÄ™ podczas Rady Innowatorów ESG, dziaÅ‚ajÄ…cej przy Polskim Stowarzyszeniu ESG, wskazywali, że polskie spółki nie majÄ… do tego narzÄ™dzi. Nie ma też wiedzy, jak zabrać siÄ™ za przeprowadzenie zielonej transformacji i – co gorsza – w wielu firmach nie ma nawet zgody na takie dziaÅ‚ania. Powód? Brak finansowania. Polska gospodarka rzeczywiÅ›cie musi udźwignąć projekt, którego wartość wyceniana jest na co najmniej  300 mld euro – tyle bÄ™dziemy musieli wydać do 2030 roku (dane z analizy ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych, zrealizowanej na zlecenie Banku Ochrony Åšrodowiska).

Pozafinansowym i niemniej istotnym problemem jest brak zrozumienia powagi sytuacji. Dlatego właśnie konieczna jest edukacja rynku, czyli pokazanie, jak ważne są dla naszego istnienia kwestie związane z klimatem, uświadomienie, że wdrożenia wskaźników ESG to już nie wybór a konieczność, a także wskazanie, jakie da to korzyści w perspektywie długoterminowej.

Mniejsze podmioty wcale nie mają dużo czasu

Liderem zielonej transformacji od samego poczÄ…tku jest sektor finansowy – rola ta zostaÅ‚a mu przypisana przez regulatora. Banki i instytucje finansowe, zwÅ‚aszcza te, których główne siedziby sÄ… poza granicami Polski, prowadzÄ… intensywne prace nad dostosowaniem siÄ™ do rozporzÄ…dzenia. Ich dziaÅ‚ania w tym zakresie nie pozostajÄ… bez wpÅ‚ywu na podmioty im zależne. W praktyce oznacza to, że już teraz wymagajÄ… od klientów podania informacji o dziaÅ‚aniach ESG (wÅ‚aÅ›nie tego żąda od sektora finansowego regulator). Firmy, które dotychczas nie uwzglÄ™dniÅ‚y wiÄ™c w swojej strategii dziaÅ‚aÅ„ zrównoważonego rozwoju, a co za tym idzie: nie bÄ™dÄ… mogÅ‚y ich wykazać, bÄ™dÄ… musiaÅ‚y liczyć siÄ™ z konsekwencjami.

Zależność ta dotyczy nie tylko współpracy firm z sektorem finansowym, ale też z kontrahentami w poszczególnych branżach. Może być to zaskoczeniem zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorców, kiedy okaże się, że znajdują się w łańcuchu dostaw międzynarodowego koncernu, który już teraz musi raportować działania ESG. Jeśli więc jego podwykonawca nie uwzględnił w swojej strategii zielonej transformacji, wówczas zerwie z nim współpracę. Jest to realne ryzyko i takich przypadków może być wiele. Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej już około 20 tys. firm zatrudniających w Polsce poniżej 10 osób może być zapytana o sprawy zrównoważonego rozwoju w związku z tym, że funkcjonują w łańcuchach dostaw zagranicznych podmiotów (dane dotyczą lat 2023-2024). W kolejnych dwóch latach liczba ta ma wzrosnąć do 80 tys. mikro firm, które zostaną o to zapytane. 

Blog

Najnowsze newsy ze świata ESG

PSE-grafika-raport

Biznes o ESG: nowe szanse i wyzwania oraz stare obawy

Rośnie świadomość firm w temacie ESG, także w kontekście korzyści płynący
Czytaj więcej
PSE-Sustain-Tomorrow-Conference

Sustain Tomorrow Conference już 29 stycznia!

2024 zdecydowanie będzie rokiem ESG! To pierwszy rok obowiązywania dyrektywy CS
Czytaj więcej