POBIERZ RAPORT

Polskie Stowarzyszenie ESG

Dołącz do największego w Polsce Stowarzyszenia zrzeszającego liderów zrównoważonej transformacji.

Kontakt

Adres
Ul. Czerska 8/10
00-732, Warszawa
Telefon
Tel.: 691 724 099
Tel.: 663 751 444
Email
biuro@stowarzyszenieesg.pl

Zapraszamy na nasze kanały

Page title icon

Blog

PSE-Moya

Ekologiczne i niskoemisyjne centra usług. Tak Polacy widzą stacje paliw przyszłości

Stacje paliw będą ekologiczne – tak uważa 6 na 10 badanych. Przy wyborze stacji kluczowa będzie dostępność ładowarek elektrycznych oraz szeroki wachlarz produktów i usług, w tym zdrowych posiłków dopasowanych do różnych potrzeb dietetycznych. Ankietowani oczekują także, że stacje będą miejscami nisko- lub zeroemisyjnymi.

Badania „Przyszłość stacji paliw” zostały zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A., właściciela sieci stacji paliw MOYA. Respondenci zostali zapytani, czym dziś kierują się przy wyborze tych punktów oraz jak wyobrażają sobie stacje paliw za 10 lat.

Od dzisiejszych stacji paliw klienci oczekują przede wszystkim wysokiej jakości paliwa. 28% badanych zadeklarowało, że za dobre paliwo są w stanie zapłacić więcej. Dla 23% badanych ważnym czynnikiem w wyborze stacji benzynowej jest czysta i bezpłatna toaleta, a niespełna 1/5 chce szerokiego wyboru smacznych i zdrowych posiłków.  

Zapytani o skojarzenia związane ze stacją paliw przyszłości, respondenci najczęściej wskazywali na ekologię. 1/5 pytanych uważa, że stacje będą wyposażone w nowoczesne technologie lub staną się bezobsługowe.   

70% badanych uznaje, że punkty te poza paliwem będą sprzedawały prąd do aut elektrycznych, a niemal połowa ankietowanych oczekuje, że staną się miejscami o niskiej emisyjności.

Niemal 40% badanych uważa, że stacje paliw będą swoistymi centrami usługowymi, na których tankowanie i ładowanie pojazdów elektrycznych będą zaledwie jedną z wielu dostępnych usług.  Chcą, aby było to bezpieczne i przytulne miejsce, w którym miło spędzą czas. Wskazują także na potrzebę dostępu do zdrowych posiłków dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb dietetycznych, np. wegańskich, bezcukrowych czy wysokobiałkowych.

– To, jak klienci widzą stacje paliw przyszłości jest spójne z ich świadomością ekologiczną. Z wyników badań, które już publikowaliśmy, wynika, że aż 95% ankietowanych deklaruje, że dba o środowisko, a większość z nich uważa auta elektryczne za proekologiczne rozwiązanie. Nie dziwi zatem, że rosną oczekiwania wobec stacji paliw. Według klientów, stacje powinny spełniać wymogi niskoemisyjności i oferować ładowarki aut elektrycznych oraz komfortowe warunki spędzania czasu podczas ładowania pojazdu – podsumowuje Andrzej Kondys, dyrektor ds. operacyjnych MOYA, członek zarządu Anwim S.A.

83% użytkowników stacji paliw uważa, że może być ona ekologiczna – tak zdecydowanie częściej odpowiadały osoby korzystające ze stacji paliw co najmniej raz w tygodniu. Od właścicieli stacji oczekują przede wszystkim dbania o recykling i eliminacji plastiku, produkcji przez stację własnej energii z ogniw fotowoltaicznych oraz postawienia stacji ładujących samochody elektryczne.

Klienci stacji paliw chcą, aby oferowały one możliwość ładowania aut elektrycznych, ale część z nich uznaje transformację ekologiczną transportu za wieloletni proces. Podczas gdy 36% badanych uważa, że za 10 lat w Polsce będą dominowały auta zasilane innowacyjnie (prąd, wodór), kolejne 30% przewiduje dalszą dominację aut na paliwa kopalne.

Badanie „Przyszłość stacji paliw” zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A. Badanie przeprowadzono metodologią CAWI (Computer-Assisted Web Interview). W badaniu wzięły udział osoby posiadające lub korzystające z samochodu N=500, w tym N=200 osób, które są na stacji paliw przynajmniej raz w tygodniu. W obydwu częściach obowiązywały kwoty zgodne z rozkładem populacyjnym na: płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *