POBIERZ RAPORT

Polskie Stowarzyszenie ESG

Dołącz do największego w Polsce Stowarzyszenia zrzeszającego liderów zrównoważonej transformacji.

Zapraszamy na nasze kanały

Page title icon

Blog

ESG-News-Solar-Gorzow-Wlkp

Miejska Elektrownia Słoneczna powstanie w Gorzowie Wielkopolskim

Budowa Miejskiej Elektrowni Słonecznej w Gorzowie Wielkopolskim to ogromne przedsięwzięcie fotowoltaiczne, które docelowo może produkować 250 megawatów mocy ze słońca. Niebawem rozpocznie się realizacja projektu.

Realizatorem przygotowań jest spółka kapitałowa Inneko. Wartość inwestycji przekroczy pół miliarda złotych. Aktualnie spółka reprezentująca miasto posiada prawomocne decyzje administracyjne – lokalizacyjną i o uwarunkowaniach środowiskowych, związane z usytuowaniem inwestycji na terenie należącym do spółki Inneko.

Warunkami sprzyjającymi tej inwestycji są również nieduże odległości od głównego punktu zasilania energetycznego i linii wysokiego napięcia, budowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz od istniejącej obecnie i planowanej do rozbudowy strefy ekonomicznej.

Projekt Miejskiej Elektrowni Słonecznej, mogę nazwać projektem dziejowym, bez precedensu w skali kraju. Wpisuje się on w dwa istotne dla współczesnego świata zagadnienia – dbanie o ekologię i środowisko oraz troski o zapewnienie dostępu do energii.

– mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Następnym etapem, który właśnie się rozpoczął jest wyłonienie doradcy zewnętrznego – specjalisty, który pomoże wypracować najlepszy model gospodarczy i prawny funkcjonowania fabryki oraz model finansowania tej inwestycji. Taki doradca jest nam potrzebny, bo podstawową działalnością spółki Inneko jest zagospodarowanie odpadów i nasza wiedza w sprawach energetycznych wymaga wsparcia fachowców.

– mówił Maciej Symeryak, wiceprezes zarządu spółki Inneko.

Szacowana wartość inwestycji przekroczy 500 milionów złotych, a pierwszy prąd z miejskiej farmy słonecznej mógłby popłynąć w 2024 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *