POBIERZ RAPORT

Polskie Stowarzyszenie ESG

Dołącz do największego w Polsce Stowarzyszenia zrzeszającego liderów zrównoważonej transformacji.

Zapraszamy na nasze kanały

Page title icon

Blog

ESG-news-panel-wiatrowy

Polski Panel Wiatrowy w przyszłym roku trafi na rynek

Panel wiatrowy polskiego start-upu to pierwsze tego typu urządzenie na świecie. Jak twierdzą autorzy projektu w sprzedaży może być on już w przyszłym roku.

Panel Wiatrowy to wysoce skalowalny system pionowych turbin wiatrowych, które oprócz produkcji energii, mogą również pełnić funkcje ogrodzenia. System turbin, który efektywnie wytwarza energię elektryczną z dominujących w Europie wiatrów o niskiej prędkości, w niemal każdym miejscu – zarówno w obszarze zurbanizowanym jak i pozamiejskim – przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, krajobraz i środowisko naturalne. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu, produkt ma przyczynić się do decentralizacji sieci energetycznej, przyspieszenia elektryfikacji transportu drogowego i redukcji smogu w miastach. Wydajność 10 metrów ogrodzenia pozwoli na wygenerowanie 1kW energii, a zwrot z inwestycji jest przewidziany po 7 latach przy żywotności systemu szacowanego na 50 lat.

Panel Wiatrowy nie jest może pierwszą na świecie turbiną w formie panelu, natomiast jest pierwszą na świecie, w której turbiny umieszczone jedna obok drugiej pracują efektywniej, niż gdyby pracowały osobno, bez „sąsiada” obok, który się obraca i pracuje. Stworzyliśmy system, który ma bardzo wysoką sprawność właśnie dzięki temu, że te turbiny pracują blisko siebie, zespołowo. Tu jest właśnie ta różnica między wcześniejszymi konstrukcjami turbin wiatrowych typu panelowego.

wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Tomasz Gruszka, project manager start-upu Panel Wiatrowy.

Zastosowanie panelu wiatrowego

Panel opracowany przez Polaków jest dostosowany do pracy w różnym otoczeniu, zarówno w obszarach pozamiejskich, jak i silnie zurbanizowanych. Prostokątne płaskie panele mogą pełnić na przykład funkcję ogrodzenia posesji, parkingu, lotniska czy farmy fotowoltaicznej lub być zamontowane na bocznych przęsłach mostów czy wzdłuż autostrad. Można je także umiejscowić na budynku o płaskim zadaszeniu – zarówno na biurowcu czy bloku mieszkalnym, jak i na magazynie czy hali produkcyjnej.

Ile energii generuje panel wiatrowy?

Jak informują twórcy pomysłu, wydajność 10 m ogrodzenia pozwoli na wygenerowanie 1 kW energii, a zwrot z inwestycji jest przewidziany po siedmiu latach przy żywotności systemu szacowanego na 50 lat. Co więcej panel został przystosowany do pracy w każdych warunkach pogodowych.

Panel Wiatrowy został w czerwcu 2022 roku nagrodzony w konkursie ING Banku Śląskiego z obszaru transformacji klimatycznej. W sierpniu projekt rozpoczął prace badawczo-rozwojowe w laboratorium. W ciągu najbliższego półrocza będą trwały przygotowania do tego, by na początku 2023 roku pierwsze instalacje małoskalowe trafiły do sprzedaży.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *