Tegoroczne XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbyło się pod hasłem: „Europa w obliczu nowych wyzwań”. Jednym z nich, które szczególnie często wybrzmiewało w panelach i debatach jest kwestia ESG. Metropolie, a zrównoważony rozwój, nieruchomości, zrównoważone zarządzanie odpadami, raportowanie ESG, ratingi ESG jako klucz w procesie decyzji inwestycyjnych – to zdecydowanie czas ESG!
Zarząd Polskiego Stowarzyszenia ESG, Marta Biernacka – Miernik oraz Joanna Dargiewicz – Rożek, był obecny na najważniejszych dyskusjach i wykładach związanych z tematyką ESG oraz zrównoważonego rozwoju.
Panele dotyczące ESG przygotowało m.in. studio Forbes.pl. Magdalena Krukowska moderowała dwa z nich. W trakcie rozmowy “Czy jesteśmy gotowi na raportowanie pozafinansowe” paneliści dyskutowali o stanie przygotowań dyrektywy CSRD oraz dyrektywy dotyczącej należytej staranności mającej zminimalizować szkodliwy wpływ przedsiębiorstw. Dyskutanci osiągnęli zgodność co do konieczności zachowania transparentności dotyczącej działań organizacji wobec pracowników, lokalnej społeczności i władz.
Uczestnicy panelu:
– Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN Global Compact
– Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Jerónimo Martins
– Katarzyna Kucisz-Rosłoń, Corporate Relations Manager McDonald’s Polska
– Mateusz Kowalski, wiceprezes Zarządu Pekao TFI
– Maria Ibisz, Senior Manager Deloitte, Sustainability Consulting Central Europe
Kolejny panel studia Forbes.pl “Polska net zero w 2050?” był próbą odpowiedzi na pytanie czy Polska nadąży za unijnymi ambicjami.
Uczestnicy dyskusji:
– Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska
– Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa
– Marcin Wasilewski, Executive Board Member InnoEnergy & CEO InnoEnergy CE
– Grzegorz Należyty, Managing Director w Siemens Energy Poland
– dr hab. Marcin Piątkowski z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego
Panel „Ratingi ESG kluczem w procesie decyzji inwestycyjnych”, moderowany przez Piotra Glenia z SGH Warsaw School of Economics dotyczył kwestii związanych z oceną ryzyk. ESG swoim zakresem obejmuje nie tylko kwestie związane z ochroną środowiska, czy kwestiami społecznymi. To ważny wskaźnik dla instytucji finansowych oraz inwestorów którzy są bardziej skłonni do wspierania spółek z dobrymi wynikami ESG.
Udział w debacie wzięli:
– Anna Partyka-Opiela, PhD Partner w Domanski Zakrzewski Palinka
– Przemysław Oczyp, Partner Associate w Dziale Doradztwa Biznesowego, ESG KPMG w Polsce
– Witold Lelental, Chief Financial Officer Super-Pharm Poland
– Dominik Januszewski, Head of strategic consulting JLL Polska
– Grzegorz Kazana, Engineering & Site Services Manager British American Tobacco
– Zola Dorjkhand, Partner Zarządzający Distinct Capital
Panel “Cele ESG – biznes i partnerzy społeczni” prowadzony przez Rafała Flisa, co-foundera inicjatywy Zwolnieni z Teorii poruszał zagadnienia związane z ESG w kontekście zdolności przedsiębiorstw do zarządzania zmianami społecznymi. Jakie oczekiwania są stawiane firmom i organizacjom w związku z wdrożeniem ESG? Jakie oczekiwania społeczno-środowiskowe stoją przed biznesem? Na te pytania odpowiedzi szukali:
Izabela Morawska, Poland Public Affairs Manager The Coca-Cola Company
Anita Ryng, Dyrektorka ds. Komunikacji w IKEA Retail
Marek Jakubow, Managing Director Stability Capital
Zuzanna Karcz, studentka SGH Warsaw School of Economics
Jagoda Zakrzewska, Government Affairs and Public Policy Manager Poland CEE Google
Kwestie dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu i ESG zdominował dość pesymistyczny ton dotyczący czasów niepewności: skali nadchodzącego kryzysu oraz jego siły. Paneliści byli w większości zgodni – do tej pory nie mieliśmy do czynienia z sytuacją nałożenia się na siebie tak wielu kryzysów jednocześnie. Czy ESG jest receptą na „miękkie lądowanie”?