POBIERZ RAPORT

Polskie Stowarzyszenie ESG

Dołącz do największego w Polsce Stowarzyszenia zrzeszającego liderów zrównoważonej transformacji.

Zapraszamy na nasze kanały

Page title icon

Blog

Polskie Stowarzyszenie ESG - ERBUD

Erbud walczy ze stereotypami w budownictwie

Właśnie ukazała się czwarta książeczka z bestsellerowej serii „Klara buduje”. Seria wydawnicza zainicjowana przez firmę ERBUD walczy ze stereotypami, dotyczącymi podziału na zawody „chłopięce” i „dziewczęce”. Aktywizacja kobiet w zawodach technicznych to sposób na przewidywane braki kadrowe w branży budowlanej.

Klara i jej przyjaciele powracają w czwartej części popularnej serii „Klara buduje”. Po zbudowaniu domku na drzewie czy wykorzystaniu energii wiatru, bohaterowie stają przed kolejnym wyzwaniem – jak sprawić, by w domu było ciepło. Z pomocą przychodzi nowa koleżanka Klary – Kasia, ekspertka w dziedzinie spawania. Postać ta inspirowana jest prawdziwą inżynierką, Katarzyną Karolewską-Kapicą ze spółki ERBUD Industry, jedną z nielicznych w Polsce kobiet specjalizujących się w spawaniu.

Książka „Klara buduje miły zakątek” wydana wraz z Fundacją ERBUD to opowieść jednak nie tyle o budowaniu i montowaniu, co przede wszystkim o odwadze, inicjatywie i nieograniczonej pomysłowości dzieci. Promuje pracę zespołową oraz pewność siebie. Autorem jest Jakub Skworz, ilustracje stworzyła Paulina Derecka. Czwarta książeczka jest pewnym podsumowaniem i ukoronowaniem serii, której książeczki rozeszły się już łącznie w ponad 3 tysiącach egzemplarzy w języku polskim, ponadto wydano je również po niemiecku, angielsku i ukraińsku.

ERBUD stoi na czterech silnych nogach: kubaturze, odnawialnych źródłach energii, budownictwie modułowym z drewna i właśnie serwisie dla przemysłu, któremu poświęcona jest nasza czwarta książeczka. Choć jest to obszar najbardziej zdominowany przez mężczyzn, to realizując nasze nadrzędne motto, że „kompetencje nie mają płci”, także i tu znaleźliśmy odpowiednią bohaterkę i także do kariery w takich zawodach jak spawaczka, monterka czy serwisantka zapraszamy kobiety. Świat się zmienia, przypomnę, że te 35 lat temu, kiedy powstawał ERBUD, kobieta na budowie też niektórych dziwiła, gdy dziś jest to już powszechny widok, mamy niemalże same zespoły mieszane – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes ERBUD-u.

Patronat nad czwartą częścią „Klary” objął Polski Związek Pracodawców Budownictwa, wiodąca organizacja branżowa, skupiająca największe firmy z sektora budowlanego. Według jej danych, już dziś w branży brakuje ok. 100 tys., a do 2030 r. zabraknie nawet ćwierć miliona specjalistów, co w świetle nadchodzącej kumulacji inwestycji infrastrukturalnych może spowodować paraliż inwestycyjny. Połowa członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przekroczyła już 55. rok życia, w ciągu ostatnich 5 lat zainteresowanie kierunkami budowlanymi na uczelniach spadło aż o 34%. Według GUS-u spośród najbardziej deficytowych zawodów w 2024 r. aż 12 pochodzi z sektora budowlanego, co oznacza, że w niedoborach kadr przegoniliśmy już branżę IT.

Sensowna polityka migracyjna, w oparciu o listy zawodów deficytowych, prefabrykacja, gruntowna zmiana wizerunku branży w Polsce i przede wszystkim zachęcenie kobiet do kariery w sektorze budowlanym, który jest przecież fascynującym miejscem pracy także i dla nich, to cztery sposoby na załatanie dziur kadrowych, które pogłębiają się z roku na rok. Takie inicjatywy jak książeczki dla najmłodszych, którzy mają szanse dojrzewać już bez stereotypów i sztywnego podziału na rzeczy i zawody „chłopięce” i „dziewczęce” mają odwrócić ten negatywny trend i uchronić nas przed paraliżem inwestycyjnym w przyszłości – zauważa dr Damian Kaźmierczak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, który wspiera inicjatywę ERBUDu, a w książeczce „Klara buduje miły zakątek” napisał również krótką wypowiedź motywującą kobiety do kariery w zawodach technicznych.

Zasługi ERBUD-u w promowaniu kobiet w budownictwie doceniła Rada Innowatorów ESG przy Polskim Stowarzyszeniu ESG, największej organizacji zrzeszającej liderów zrównoważonej transformacji w Polsce. Przyznała ERBUD-owi nagrodę specjalną „Wizjonera ESG” za szczególne zasługi w promowaniu kobiet w branży budowlanej. Firma bowiem,oprócz prowadzenia programów wewnętrznych jak ERWOMAN, jest organizatorem warsztatów budowlanych dla dziewczynek „Młode Majsterki” w Centrum Nauki Kopernik. Projekt wsparły osobistości telewizyjne, m.in.  Katarzyna Sokołowska, Roma Gąsiorowska, Damian Michałowski czy Damian Janikowski. ERBUD otrzymał za tę kampanię dwa prestiżowe Złote Spinacze, najważniejsze nagrody promujące innowacyjną komunikację.

Wszystkie książki z serii „Klara buduje”, w tym najnowsza „Klara buduje miły zakątek” dostępne są na stronie Fundacji ERBUD: https://fundacjaerbud.pl/klara-buduje w cenie 39 zł (z przesyłką). Całkowity dochód ze sprzedaży książek zostanie przeznaczony na wsparcie działań statutowych Fundacji ERBUD Wspólne Wyzwania, która już od 10 lat pomaga podopiecznym domów dziecka w wejściu w dorosłość.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *