III edycja #ESG & #Sustainability FORUM „Go to the Future” już za nami!. To było wyjątkowe spotkanie liderów, ekspertów i praktyków zrównoważonego rozwoju, które pokazało, że transformacja ESG to nie tylko obowiązek, ale ogromna szansa dla firm – niezależnie od branży czy wielkości.



Oto najważniejsze wnioski z debat i paneli dyskusyjnych:
Synergia cyberbezpieczeństwa i ESG
Cyberzagrożenia (od phishingu po zaawansowane malware) zostały uznane za poważne ryzyko dla ciągłości działania firm i realizacji strategii #ESG. Wnioski? Świadomość i wiedza w zakresie cyberhigieny muszą być budowane na każdym poziomie organizacji. Cyberbezpieczeństwo to także nieodłączy element strategii ESG. Organizacje przechowują coraz więcej strategicznych danych – m.in. środowiskowych, czy społecznych, dlatego obszar cyberbezpieczeństwa należy traktować jako integralną część strategii zrównoważonego rozwoju. Edukacja jest nie tylko zadaniem dla działu IT – to odpowiedzialność całej organizacji.
Chcesz poznać więcej praktyk z obszaru cyberbezpieczeństwa? Pobierz naszą publikację “Cyberbezpieczeństwo a zrównoważony rozwój” 👉 LINK
Wyzwania sektora energetycznego
Eksperci skoncentrowali się na przyszłych cenach energii elektrycznej oraz możliwościach finansowania zrównoważonej transformacji. Dyskutowano o roli odnawialnych źródeł energii (OZE) jako sposobu na stabilizację cen. Rosnące koszty infrastruktury, konieczność integracji źródeł OZE i konwencjonalnych – to obecnie największe wyzwania branży energetycznej. Rozwiązaniem jest m.in. wsparcie finansowe (m.in. instytucji administracji publicznej, takich jak NFOŚiGW) oraz strategiczne działania i współpraca w sektorze energetycznym.
Przyszłość ESG
Standaryzacja, automatyzacja i uproszczenia w raportowaniu to wyzwania na najbliższe lata. Nadal największą barierą są dane – ich pozyskiwanie, przetwarzanie i jakość. Choć według niektórych głosów ESG jest w odwrocie, odpowiedzialne firmy kontynuują ścieżkę zrównoważonego rozwoju, często wyprzedzając unijne regulacje, a cele Unii Europejskiej w kwestii osiągnięcia zeroemisyjności pozostają aktualne.
Dobrostan pracowników w centrum
Zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników stało się priorytetem. Największą barierą w rozwoju, z jaką mierzy się obecnie biznes jest deficyt pracowników. Według NBP z nieobsadzonymi miejscami pracy problem ma 67% firm. Polskie Stowarzyszenie ESG powołało Instytut Wsparcia Pracownika i Edukacji Zdrowotnej – to ważny krok w kierunku dbałości o kapitał ludzki.
Celem Instytutu jest przede wszystkim poprawa dobrostanu pracowników. Chcemy wspierać pracodawców w edukacji zdrowotnej oraz działaniach mających na celu poprawę zdrowia i zmianę trybu życia pracowników.
Tegoroczne FORUM pokazało, że zrównoważony rozwój to proces wymagający współpracy, innowacji i odwagi w działaniu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, partnerom i prelegentom – razem tworzymy przyszłość!