Komisja Europejska ogłosiła, że zainwestuje ponad 1,8 miliarda euro w 17 dużych projektów czystych technologii, które łącznie mogą zaoszczędzić nawet 136 milionów ton ekwiwalentu CO2 w ciągu pierwszych 10 lat działania!
Dotacje będą wypłacone z unijnego Funduszu Innowacji, jednego z największych na świecie programów wspierania innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. Wyróżnione projekty pochodzą z Bułgarii, Finlandii, Francji, Niemiec, Islandii, Holandii, Norwegii, Polski oraz Szwecji.
Głównym celem inwestycji jest wprowadzenie przełomowych technologii na rynek w energochłonnych gałęziach przemysłu, a same inwestycje dotyczą takich obszarów, jak wodór, energia odnawialna, infrastruktura wychwytywania dwutlenku węgla i magazynowania oraz produkcja kluczowych komponentów do magazynowania energii i odnawialnych źródeł energii.
Projekt z Polski skupia się na produkcji komponentów do magazynowania energii, a jego ramach powstanie fabryka innowacyjnych systemów baterii elektrochemicznych do krótkoterminowego magazynowania energii elektrycznej.
Inne projekty obejmują szeroki zakres sektorów, przyczyniając się do wysiłków podejmowanych przez Unię Europejską w zakresie dekarbonizacji. Projekty obejmują dystrybucję i wykorzystanie ekologicznego wodoru, przetwarzanie odpadów w wodór, morską energetykę wiatrową, produkcję modułów fotowoltaicznych (PV), magazynowanie i recykling baterii, wychwytywanie dwutlenku węgla, produkcję zrównoważonych paliw lotniczych i zaawansowanych biopaliw.
Według UE wybrane projekty zostały ocenione na podstawie ich zdolności do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z bardziej znanymi technologiami i „innowacji wykraczających poza najnowocześniejsze technologie”, a jednocześnie są wystarczająco dojrzałe do wdrożenia. Potencjał projektów w zakresie skalowalności i opłacalności znalazł się również wśród kryteriów wyboru.