3 maja 2023 roku Komisja zaproponowała wniosek dyrektywy w sprawie zwalczania korupcji, a w nim – nowe pomysły na ukształtowanie systemu zapobiegania i zwalczania korupcji na rynku wewnętrznym. Projekt pokazuje, w jakim kierunku będą rozwijać się przepisy antykorupcyjne w Unii Europejskiej. To też niezwykle interesująca propozycja z perspektywy sprawozdawczości ESG w obszarze governance.
Z badania Eurobarometru wynika, że aż 68% mieszkańców Unii i 62% przedsiębiorstw z siedzibą w Unii uważa korupcję za powszechne zjawisko. Według Unii Europejskiej korupcja ma szkodliwy wpływ na społeczeństwo, demokrację, gospodarkę i obywateli. Stoi też na przeszkodzie zrównoważonego wzrostu gospodarczego, ponieważ pochłania zasoby, które mogłyby umożliwić osiągnięcie produktywnych wyników, oraz ogranicza efektywność wydatków publicznych.
Wniosek dyrektywy w sprawie zwalczania korupcji jest odpowiedzią na zidentyfikowany przez Unię Europejską problem braku kompleksowego podejścia do zapobiegania korupcji na rynku wewnętrznym. W tym wniosku Komisja proponuje:
- określenie przez państwa członkowskie środków mających na celu zwalczanie i zapobieganie korupcji,
- wprowadzenie jednolitego katalogu przestępstw korupcyjnych, obejmujących jak najwięcej form czynów korupcyjnych,
- ustalenie rodzaju i wymiaru sankcji w dziedzinie korupcji,
- ustalenie terminów przedawnienia dla ścigania przestępstw korupcyjnych oraz
- zobowiązanie państw członkowskich do gromadzenia danych statystycznych na temat korupcji.
Szerzej o każdym z tych obowiązków na blogu DZP: https://www.dzp.pl/blog/compliance/nowe-pomysly-unijne-na-zapobieganie-korupcji/.
AUTOR: Maria Papis, Kancelaria DZP