POBIERZ RAPORT

Polskie Stowarzyszenie ESG

Dołącz do największego w Polsce Stowarzyszenia zrzeszającego liderów zrównoważonej transformacji.

Zapraszamy na nasze kanały

Page title icon

Blog

BLOG-Innovatorium

Uwzględnienie strategii ESG w modelu biznesowym MŚP [relacja z dyskusji]

„Jesteśmy na etapie zbudowania europejskiej gospodarki, która będzie neutralna klimatycznie, będzie funkcjonowała w obiegu zamkniętym oraz uwzględniała aspekt społeczny” – o ambitnym celu stawianym przez Unię Europejską przypomniała Jolanta Okońska – Kubica, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej, jednocześnie rozpoczynając dyskusję: „Uwzględnienie strategii ESG w modelu biznesowym MŚP: jak powinna wyglądać i jakie korzyści dzięki temu można osiągnąć?”. Był to temat pierwszego z paneli dyskusyjnych w trakcie ścieżki „Zielona transformacja” Innovatorium Łukasiewicza ’23.

Istotna jest zmiana

„To zmiana jest istotą zrównoważonego rozwoju” – powiedziała Dominika Bagińska – Chyłek, ekspertka ds ESG Łukasiewicz ORGMASZ, moderatorka dyskusji. O zmianie mówili również zaproszeni do rozmowy eksperci. Wszyscy zgodnie wskazali, że zielona transformacja jest szansą dla sektora MSP i przyniesie długofalowe korzyści. Biorąc pod uwagę choćby aspekt środowiskowy, przygotowanie i wdrożenie strategii ESG wpływa na poprawę wydajności energetycznej, ograniczenie emisji CO2 i minimalizację odpadów. A wszystko to przekłada się na oszczędności kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa.

Marta Biernacka – Miernik, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG wskazała, że w rozmowie z polskim przedsiębiorcą należy przede wszystkim podkreślać korzyści, które niesie ze sobą idea zrównoważonego rozwoju: „Potrzebna jest edukacja i podnoszenie poziomu świadomości na temat ESG, a nie straszenie nowym obowiązkiem regulacyjnym. ESG to tak naprawdę nowe możliwości, mapowanie ryzyk w firmie to również sposób na szukanie oszczędności, sprawdzenie jakie elementy musimy poprawić” – mówiła.

Jednocześnie Marta Biernacka – Miernik zwróciła uwagę, że dane pochodzące z Raportu „Koszty i wyzwania ESG” pokazują skalę obaw, z którymi mierzą się przedsiębiorcy sektora MSP. Przebadane firmy twierdzą, że na przygotowanie się do zielonej transformacji będą musiały wydać 15% swoich przychodów!

Jak przekonać sektor MSP do ESG?

Na potrzebę edukacji sektora MSP wskazał również Włodzimierz Ehrenhalt, Główny Ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ds. Energetyki. Zauważył również, że ESG jest nieuniknione – to konieczność, by prowadzić biznes, szczególnie ten o zasięgu międzynarodowym.

A zmiana nigdy nie jest łatwa. Krzysztof Pionek, prezes zarządu DB Energy przekonuje jednak, że warto ponieść trud i przestawić biznes na nowe tory: „W perspektywie kilku, czy kilkunastu lat doprowadzi nas do punktu, gdzie będziemy dalej niż obecnie” – powiedział. Przepis na sukces? Plan. Cały proces transformacji trzeba zaplanować, zrozumieć i wytłumaczyć – często fakt, że za regulacjami stoją zdroworozsądkowe koncepcje, które przyczynią się do wzrostu biznesu i poprawy jakości naszego życia w przyszłości.

Piontek wskazał również, że tym, czego jego zdaniem brakuje małym i średnim przedsiębiorcom jest wiara. Wiara w to, że nasze działania nie przekładają się jedynie na wynik w tabelce, ale służą większemu dobru.

Kto będzie musiał raportować?

Samo raportowanie wskaźników wpływających na środowisko, czy kwestie społeczne nie jest nową ideą. Największe firmy, w szczególności z sektora bankowego, zobowiązane są dyrektywą NFRD do składania raportów niefinansowych. Na chwilę obecną jest to około 150 przedsiębiorstw, nowe regulacje obejmą ich około 4000. Dlaczego więc raportowaniem ESG interesuje się cały rynek, a cała dyskusja skupia się na dotarciu do sektora MSP? „Nowa regulacja istotnie precyzuje sposoby różnego typu postępowania w kwestii raportowania, w szczególności w zakresie raportowania tzw. „łańcuchów dostaw.” – wyjaśnił dr Tomasz Wiśniewski Koordynator Strategii ESG dla Rynku Kapitałowego, Giełda Papierów Wartościowych.

“Łańcuchy dostaw” to podwykonawcy, którzy swojemu zleceniodawcy będą musieli zaraportować szereg danych: od śladu węglowego prowadzonej działalności, po kwestie związane z zatrudnieniem pracowników. Gdzie przedsiębiorca może szukać pomocy? „Najwięcej firm oczekuje pomocy od rządu i instytucji rządkowych” – wskazała Marta Biernacka – Miernik powołując się na dane z raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie ESG. Jednak doświadczenie jest inne – w tym momencie to głównie zleceniodawcy przejęli rolę edukatora, wskazując kierunek, jakich danych oczekują od swoich kontrahentów.

Wsparcia udzielają również instytucje. Dr Tomasz Wiśniewski przyznał, że wraz z zespołem są w trakcie aktualizacji przewodnika będącego kompendium wiedzy na temat podstaw ESG, który punkt po punkcie prowadzi przez proces raportowania. Polskie Stowarzyszenie ESG wraz z Siecią Badawczą Łukasiewicz – ORGMASZ przygotowuje grupę roboczą, złożoną z praktyków biznesu, która pomoże wskazać Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jakich programów i jakiego wsparcia oczekuje sektor MSP. Przed rynkiem sporo wyzwań, ale też możliwości, by wykorzystać moment zielonej transformacji i przekuć go w realny zysk.

Udział w dyskusji wzięli:

  • Marta Biernacka-Miernik (Polskie Stowarzyszenie ESG)
  • Włodzimierz Ehrenhalt (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców)
  • Jolanta Okońska-Kubica (Krajowa Izba Gospodarcza)
  • Krzysztof Piontek (DB Energy)
  • Tomasz Wiśniewski (Giełda Papierów Wartościowych)

Moderowała:
Dominika Bagińska Chyłek, Łukasiewicz – ORGMASZ

Innovatorium Łukasiewicza to największe wydarzenie poświęcone B+R w Polsce, forum spotkania nauki i biznesu z udziałem kluczowych menadżerów, naukowców, inżynierów, przedstawicieli uczelni i administracji publicznej, ekspertów w zakresie finansowania projektów B+R, gości z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów.

Dziękujemy za zaproszenie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *